Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma ( Bleaching )
Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişler önemlidir. Ancak dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, çocukken veya anne karnındayken kullanılan bazı antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerimizde renkleşme yapabilir. Bunların yanında yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın kaybolmasında etkilidir.  

Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içerisinde renklendirici bulunan bütün içecekler, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları bunların hepsi etkisiyle yıllar geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler sonucu dişler koyulaşır.


Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini; kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.
Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır.

Eğer dişlerimi beyazlatmak istersem hangi yöntemleri kullanabilirim?
Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatma (Office bleaching), diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma (Home bleaching) sistemidir.
Klinikte diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatma ise aşağıdaki şekilde uygulanır:

 • Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
 • İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.
 • İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.

Ev beyazlatma yönteminin aşamaları şöyledir:

 • Diş hekimi hastanın ağzından ölçü alıp dişlerin üzerine takılabilecek ince lastik kalıpları hazırlar.
 • Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 - 8 saat takar(Tercihen uykuda).
 • Bu tedavi ortalama 1-4 hafta sürer.

Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Beyazlatma işlemi kimlere uygulanabilir?
Hemen hemen herkese uygulanabilir. Ancak, tedavinin etkili olamayacağı bazı durumlar vardır. Diş hekiminiz tam bir ağız içi kontrol ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Dişleriniz sağlıklıysa beyaz ve doğal gülümseme için diş beyazlatma iyi bir çözümdür. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş dişeti hastalığı olanlar, tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere önerilmemektedir. Ayrıca gebelere ve emziren annelere de dikkatli yapılmalıdır.

Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?
Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir.

Beyazlatma güvenli midir?
Dişlerin beyazlatılması diş hekiminizin gözetimi altında yapılırsa etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

BEYAZLATMA OPERASYONLARI

Diş Kliniğinde Beyazlatma İşlemi (Ofis Tipi Diş Beyazlatma )
Ofis ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen, beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3-4 ton açabilen beyazlatma sistemidir.
Diş doktoru dişinizi plaktan arındırmak için, kumlu, süngertaşına benzeyen bir madde kullanarak dişinizin yüzeyini temizler. Daha sonra peroksit bazlı bir jel beyazlatma sürecine yardımcı olması için ışık yardımıyla kullanılır. Çoğu jel tek başına kullanılmasına rağmen bazılarının ışığa ihtiyaçları vardır.
Lazer dişi beyazlatmaz. Sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır (Lazer dişin içine işlemez.).
Bu işlem 1 saatten kısa sürer ve anında sonuç vermesine rağmen istenilen beyazlık seviyesi için birden fazla seans da gerekebilir.

Evde  Beyazlatma İşlemi
Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir. Yalnız bu süre renge ve jele bağlı olarak değişebilir.
Beyazlatma sonuçlarını etkileyecek çürük veya diğer şeyler için beyazlatma işlemi öncesi diş doktorunuzu ziyaret etmeniz gereklidir.

Bu tedavinin başarılı olabilmesi için neler önemlidir?
•           Kullanılan ilacın markası ve içeriği
•           Bu konuda deneyimli bir hekimin tedavisi altında olmanız
•           İlacın kullanılma şekli ve tedavi süresi


Evde beyazlatma işlemi uygulanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

1 - Dişetlerini korumak:
Beyazlatma jelleri dişetlerini tahriş edebilir. Bu nedenle dişetlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel dişetine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınmalıdır.Office tipi uygulamalarda ise hekiminiz dişetini izole etmek için özel bir köpük kullanacaktır.
2 - Kullanım Süresinin doğru ayarlanması:
Ev tipi beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli uygulama yapılması gerekir. Aksi halde istenilen sonuç alınmayabilir.
3- Sıcak-Soğuk Hassasiyeti:
Beyazlatma sonrasında nadiren " sıcak-soğuk hassasiyeti " görülmüştür.  Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur. Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.
4 - Devamlılık:
Beyazlatma kalıcı bir işlemdir. Ancak aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk geriye dönebilir.  Hasta diş temizliği konusunda yönlendirilir.Genellikle tek seferlik bir işlem ile beyazlatma pekiştirilir.
Diş beyazlatma için hangi sistemi daha uygundur?
Eğer her akşam dişinize kalıbı yerleştirmeyi unutacağınızı düşünüyorsanız veya sonuçları beklemek için çok uzun beklemek istemiyorsanız ofis beyazlatması sizin için uygun bir çözüm olabilir. Bu çözüm eğer dişleriniz renk olarak birbirlerinden farklılarsa dişlerinizle teker teker ilgilenilebilmesini de sağlar.
Dişlerim Ne Kadar Beyazlaşacak?
Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, dişinizin ne kadar beyazlaşacağı ilk baştaki rengi ve renk bozulmasının kaynağıyla ilgilidir. Kahverengi ve sarı dişler (Sigara, kahve ve çaydan kaynaklanır.) genelde beyazlaşır. Gri dişler (lekelerden değil,dişteki pigmentlerden kaynaklanır) daha az beyazlaşır.
Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?
Diş beyazlatma uygulanan kişilerin çok azı uygulama sonrası sıcak soğuk hassasiyet hissedilebilir. Bu da dişlerdeki hafif aşınma ve mine çatlakları nedeniyle olur, kısa sürede geçen bir hassasiyettir. Dişlerdeki mevcut aşınmalar fazla ise flor uygulamasıyla bu his ortadan kaldırılır.
Hassas dişleriniz dolgu ve diğer restorasyonlarınız varsa nasıl etkilenirler?
Ağız içinde varolan dolgu ve restorasyonlarınız bleaching işlemi ile değişikliğie uğramaz, beyazlaşan dişlerinize uygun olarak yenilenme gerektirebilirler buna diş doktorunuz karar verir.
Dişlerde Sağlanan Beyazlık Ne Kadar Dayanır?
Diş beyazlatma(Bleaching) ile sağlanan dişlerinizdeki beyazlık uzun sürelidir ancak bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.
Dişlerinizi olabildiği kadar beyaz tutabilmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:
Beyaz diş diyetini uygulayın: Kırmızı şarap yerine beyaz, espresso yerine cappucino, böğürtlen suyu yerine üzüm suyu için.
İçinde hafif abrasive veya peroksit bulunduran diş macunu kullanın.

 • Lazerle Diş Tedavisi
 • Gülüş Tasarımı
 • Diş Beyazlatma
 • Ortodonti
 • Cerrahi
 • İmplant
 • Protezler
 • Tedavi
 • Kanal Tedavisi
 • Diş eti hastalıkları
 • Çocuk Diş Hekimliği
 • Ağız ve Diş Bakımı
 • Pembe Estetik
 • Diş İmplant
 • Beyazlatmaı
 • Çocuklarda Ortodonti
 • Diş Hekimliği Korkusu
 • Laminalar
 • Ortodonti
 • Diş Fırçalama