Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı (Smile Design)
Sağlıklı ve güzel bir gülümseme hayatın birçok alanında size avantaj sağlar. Hem görünümünüzdeki hem de iletişiminizdeki başarınızı artırır.
Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size güzel bir  gülüş kazandırmaktır. Bu tedavide diş hekimi kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı göz önünde bulundurarak bir gülüş planı yapar. Güzel bir gülümseme için neler yapılması gerektiğini belirler.
Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Bireyin gülüşünden memnun olmaması, gülerken ağzını kapatmaya çalışması, dişlerinin şekil ve renginden rahatsızlık duyması bu konuda en sık rastlanan durumlar arasındadır.
Gülüşümüzü etkileyen pek çok faktör vardır. Öncelikle güzel bir gülüş için yüz biçimi ve dudak yapısıyla uyumlu dişlere sahip olmak gereklidir. Diş hekimliğinde estetik maddelerin gelişmesiyle pek çok şekil, renk ve pozisyon bozuklukları çözümlenebilmektedir. Gülüş Tasarımı işte burada çok önemli bir işlevi üstlenmektedir.

Gülüşümüzü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Cinsiyet
 • Yüz Şekli
 • Yaş
 • Dudaklar
 • Dişetleri
 • Dişler
 • Cinsiyet: Kadın ve erkek anatomisinin birbirinden farklı olması, diş estetiği ve gülüş tasarımında da farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Erkeklerde yüz hatları keskin ve belirgindir. Alın burun, çene ucu orantısı kadın yüzüyle farklılıklar gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır.

Kadınlarda:
Gülme hattı yukarı doğru kavislidir.
Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner.
Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.
Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur.

 Erkeklerde :
Gülme hattı daha düzdür.
Dişlerin hatları daha belirgindir.
Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler   

Yüz Şekli:

Yüz şekli ile diş formları arasında benzerlikler bulunur. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş formları da uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş formları da kare veya yuvarlak olur.
Klasik diş hekimliğinde bu benzerlikler korunmaya çalışılarak restorasyon yapılırdı. Ancak görünüşte bir şeyleri değiştirmek istediğinizde bu benzerlikleri tersine çevirerek farklı ifadeler veren illüzyonlar elde edilebilir.
Örneğin uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

Yaş:

Gülüşümüz yüzümüzdeki en önemli gençlik kriterlerinden biridir. Yaşla birlikte dişlerimizin renginde bir koyulaşma, boylarında kısalma meydana gelir. 

Dokuların sarkmasıyla beraber üst dudağımız da yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkar. Dikey boyutumuz kısaldığı için çene ucu-burun ucu birbirine olması gerekenden çok yaklaşır. Konuşurken ve gülerken üst dişlerimizin daha az, alt dişlerimizin daha çok, gözükmesi sonucunda daha yaşlı bir ifadeye sahip oluruz.
Birçok kişi çok yanlış bir inanışla yaşlanınca sadece takma dişler yaptırabileceklerini sanıyorlar. Oysa estetik dis hekimligi dikey boyut yükseltilmesi, diş beyazlatma, kozmetik düzenleme, bonding, laminate veneer, implant gibi yöntemlerle 20 yıl önceki gülüşünüze kavuşmanız için size yardımcı olabilir. 

Yaşlı görüntüyü nasıl engellersiniz?
 Diştaşı temizliğine özen gösterilebilir. Diş taşı kaynaklı dişeti çekilmesi ve diş aralıkları sizi yaşlı gösterir.
 Kötü görünüşlü eski dolgularınız değiştirilebilir.
 Rengi koyulaşmış dişleriniz beyazlatılabilir. Koyu renkli dişler yaşlı gösterir.
 Eksik dişleriniz telafi edilebilir. Diş kaybı ağız yapınızın büzülmesine yol açabilir.
 Kötü kapanışlar düzeltilebilir. Çünkü sözcükleri doğru telaffuz etmek buna bağlıdır.

Dudaklar:

Tıpkı bir çerçevenin tabloyu şekillendirdiği gibi dudaklar da dişlerimizi ve gülüşümüzü şekillendirirler. Gülüş tasarımı ;dudakların kalın, ince, uzun, kısa vs. olmalarına göre düzenlenerek var olan kusurlar kapatılabilir.

Dişetleri:

Dişetleri dişlerimizi en yakından çerçeveleyen aksesuarlardır. Dişlerimiz güzel olsa bile sağlıksız (şiş, kırmızı ve parlak) dişetleri gülüşümüzün çirkin görünmesine neden olurlar.
Bazen dişetlerimiz sağlıklıdır ama gülünce gereğinden fazla gözükürler veya dişeti      çekilmesi oluşmuştur ve gözükmelerini istediğimiz kadar dişetimiz yoktur. Bu durumda da gülüşümüzde rahatsız edici görüntüler oluşur. Estetik diş hekimliğinde dişetleri konusunu iki temel uygulama alanında inceleyebiliriz.
1. Varolan dişetlerine sağlık kazandırmak
2.  Sağlıklı ama kötü görünüşlü dişetlerine iyi bir görünüm kazandırmak.
Dişetlerine sağlık kazandırmakla ilgili bilgileri dişeti hastalıkları bölümünde bulabilirsiniz.


Dişetlerine estetik kazandırmak
Dişeti manikürü-gingivoplasti: Gummy smile denen gülünce dişetlerinin fazla göründüğü durumlarda 1 saatlik küçük bir operasyonla dişetlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.
Dişeti grefti: Dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmek mümkündür.
Dişeti efektli porselenler: Tamamen dişeti çekilmesine uğramış ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansız bölgelere dişeti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılabilir.

Dişler:

Günümüzde modern diş hekimliği konseptinde estetik sınırlar içinde dişlerimizi güzel göstermek için yapılabilecek çok fazla alternatifimiz var. Önemli olan sorunları doğru tespit edebilmek ve soruna yönelik, hedefi bulan, minimal müdahale ile maksimum estetiği sağlayabilen tedavileri seçmektir.
Renk; Sevmediğimiz diş rengimiz için diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma yöntemlerinden birini seçebiliriz.
Çapraşıklık; Öncelikle ortodontik tedavi seçeneğini değerlendirmek gerekir. Artık yaş sınırlaması olmadan ortodontik tedavi yapmak mümkündür.
Dişlerin Biçimleri; Minimal düzensizlikler ve form bozukluğunda kompozit veya porselen laminate veneerler konservatif tedavi seçenekleridir.
Düzensiz Diş Kenarları; Çeşitli çene hareketleri ve zamanın aşındırıcı etkisiyle dişlerimizin kesici kenarlarında tırtıklı, düzensiz formlar oluşabilir.Bu durumu kozmetik düzenleme işlemiyle gidermek mümkündür. Bu işlem sırasında dişlere zarar vermeyecek incelikte aşındırıcı disklerle bozuk yüzeyleri düzeltmek mümkündür.
Koyu Renkli Dolgular; Artık koyu renkli dolguları diş rengindeki dolgularla ( kompozit reçine veya porselen) değiştirmek zor değildir. Ayrıca teknolojinin hızla gelişmesiyle elde edilen kompozit veya porselen dolgular, amalgam(siyah dolgu) dolgulardan dayanıklı ve dişe adaptasyonları yüksektir.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?
Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir:

Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entellektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entellektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entellektüel ve çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Gülüş Tasarımı Aşamaları Nelerdir?

 • İlk başta bireyin ağız hijyeni ve dişeti sağlığı değerlendirilir. Ağız içinde var ise bakteri odakları ya da  çürüklerin temizlenmesi için tedavi planı oluşturulur.
 • Gülüş tasarımına ilk önce yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğinin şifrelerini içerir.
 • Ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarınız çekilir. Panoromik ağız filminiz alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak filminiz ve özel istekleriniz doğrultusunda sahip olmak istediğiniz gülme hattı belirlenir.
 • Bireyin dişetlerinin gülümsediği zamanki görünümü değerlendirilir. Dişeti simetrisinin sağlanması için neler yapılması gerektiği belirlenir.
 • Dişlerin duruşları, yönleri ve birbiriyle ilişkisi, dişler arasındaki boşluklar değerlendirilir.
 • Diş - dişeti ilişkisi;  dişlerin, dişetine girerken en son noktalarının (Zenith noktaları) doğru yerde olup olmadığı kontrol edilir.
 • Dişlerarası kontak ilişkileri, dişlerin görünen boyutları ve en boy oranları, dişlerin formları, karakterleri, yüzey dokusu incelenir.
 • Kesici kenarlar arası ilişki ve dudaklarla kesici kenar ilişkisi değerlendirilir.
 • Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle mo-cap (geçici model) çalışması yapılır. Mo-cap sayesinde dişlerinize dokunulmadan bittiğinde neye benzeyeceğini görmüş olursunuz. Dilerseniz tedaviye devam edersiniz, dilerseniz tamamen vazgeçebilirsiniz.
 • Lazerle Diş Tedavisi
 • Gülüş Tasarımı
 • Diş Beyazlatma
 • Ortodonti
 • Cerrahi
 • İmplant
 • Protezler
 • Tedavi
 • Kanal Tedavisi
 • Diş eti hastalıkları
 • Çocuk Diş Hekimliği
 • Ağız ve Diş Bakımı
 • Pembe Estetik
 • Diş İmplant
 • Beyazlatmaı
 • Çocuklarda Ortodonti
 • Diş Hekimliği Korkusu
 • Laminalar
 • Ortodonti
 • Diş Fırçalama