İmplant

İmplant nedir?

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve gerçek bir dişin görevini yapmaya çalışan titanyumdan yapılmış yapay diş köküdür. Diş implantı, bir veya birden fazla dişin yerini doldurabileceği gibi proteze takviye olarakta kullanılabilir.
Günümüzde diş implantları, doğal dişlere alternatif olarak görülmektedir. İyi bir konuşma ve çiğneme işlevi sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirmektedir. İmplant yerleştirildiği sırada o bölgede yer alan diğer dişlere herhangi bir şekilde zarar vermez.  Bu nedenle diş implantları sayesinde hastalar iyi bir çiğneme fonksiyonuna kavuşabilmektedirler.

İmplantlar kaç yıldır yapılıyor ?
1950'lerde titanium ya da diğer metallerden kemiğe yerleştirilmiş ve güçlü bir kemik bağlantısı  elde edilmiş implantlar vardı. Günümüzdeki tekniklerle implant uyumu ve ağızda kalma süresi oldukça artmıştır.

İmplant Diş Tedavisi Hangi Hastalara Uygulanabilir?
İmplant dişler, daha çok diş eksikliği olan hastalara ve hareketli protez kullanan hastalara uygulanarak onlara rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır. Diş implantları ister bir diş eksik olsun ister hastanın tüm dişleri eksik olsun, eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılır.
İmplant uygulamalarında çene kemiği çok önemlidir. İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir.
Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

Hiç Dişi Olmayan Hastalara İmplant Tedavisi Uygulanabilir Mi?
Hiç dişi olmayan hastalarda da implant protez yapılabilir. Tek tek implant diş yapmak yerine, toplu bir şekilde, köprü implant dediğimiz köprü protezler ile hastanın dişsizlik problemine kalıcı çözümler üretilebilir. Hasta yeterli kemik yapısına sahip ise hiç bir şekilde takma çıkarmaya gerek kalmadan kalıcı implant protez dişlerine kavuşabilir.

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?
İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Uzun ömürlüdür.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?
İlk aşama olan muayenede hastanın sağlık durumunun implant uygulamasına elverişli olup olmadığı tetkik edilir. Çekilecek panaromik bir röntgen ve ağızdaki dişlerin durumuna göre kullanılacak diş implantının biçimi seçilir.
Operasyon aşaması çene cerrahı tarafından yapılır. Diş İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi altında yapılır. Diş implantının yerleştireceği yerdeki kemiğe yuva açılır. İmplant iki parçadan oluşmaktadır. Birinci parça yapay parça da denilen kök parçadır. Çene kemiğinin içerisine oluşturulan yuvaya kök parçası yerleştirilir. Kök parçasının yerleştirilmesi süreci hastadan hastaya göre  değişmektedir.  Burada hastanın kemik yapısındaki yeterlilik durumuma göre süre de 3 ile 5 ay arasında  değişmektedir. Bu süre zarfında hastalar implant bölgesine fazla yüklenmeden normal şekilde beslenmelerini yapabilir.
İyileşme safhası tamamlanıp diş implant etrafı tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üst yapısını oluşturan dişler eklenir. Yapılacak olan proteze uygun ölçü alınır. Protez tek bir kuron, köprü veya tam protez şeklinde olabilir.

İmplant Yerleştirilmesinden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Başarı şansının arttırılması için, implantın uygulanacağı alandaki kemik miktarı implant yerleştirilmeden önce arttırılmalıdır. Bu işleme kemik grefti uygulanması ya da ogmentasyon adı verilir. Bunun yanında kemik grefti uygulaması implantın yerleştirildiği anda da yapılabilir. Ancak diş hekiminiz kemik grefti uygulamasını implant yerleştirilmeden önce kemiğin iyileşmesine fırsat tanıyacak biçimde de yapabilir.

İmplant Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?
Sıcak içeceklerden uzak durmanız kaydıyla birçok çeşitte içecek alabilirsiniz. Alkollü içecekler kanama riskinizi artıracağından ilk birkaç gün almamalısınız. Yiyecek olarak da operasyonu takip eden ilk birkaç gün yumuşak yiyecekler yemeniz daha iyi olur. Sonrasında yara yerine sert yiyecekler gelmemek kaydıyla normal alışkanlığınıza dönebilirsiniz. Sıcak kanamayı artıracağı için sıcak besinler de tüketilmemelidir.

İmplant Operasyonu Sonrası Öneriler

 • 2 saat hiçbir şey yemeyiniz.
 • 12 saat sigara içmeyiniz.
 • Ödemin (şişliğin) daha az olması için, 24 saat operasyon bölgesine dışarıdan soğuk (buz) uygulayınız.
 • Operasyon sonrası Çene Cerrahı'nın önerdiği antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargaraları size önerilen saatlerde ve miktarlarda almaya özen gösterin.
 • Ağız bakımınıza dikkat etmelisiniz. Operasyondan sonraki gün dişlerinizi fırçalamaya başlayabilirsiniz.
 • Aşırı kanama, aşırı şişlik, ciddi ağrı (ağrı kesiciye yanıt vermeyen) ve ateş oluşması halinde hemen doktorunuzu arayınız.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak amacıyla ilk 2-3 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun geçici bir protez yaparak sizi dişsiz bırakmayacaktır. Daha sonra kalıcı dişler implantlarınızın üzerine monte edilerek tedavi sonlandırılacaktır.

İmplant Sonrası Oral Hijyen Nasıl Sağlanmalıdır?
İyi bir implant iyileşme dönemi için ağız hijyeninizin ideal olması gerekmektedir. Dişlerinizi mutlaka fırçalayıp arayüz temizliğinizi yapmak zorundasınız.
Hekiminizin önerdiği ağız gargaraları da ağız hijyeninizi korumakta etkin olacaktır. Ancak tek başına gargara kullanılmaz. Fırçalama+arayüz bakımı+gargara kombine kullanılır. Kanama süresini etkilememesi için gargaraları cerrahiden hemen sonra kullanmayınız.
Doktorunuza danışmadan herhangi bir gargara kullanmayınız. Hafif hareketlerle ve çok yumuşak bir fırçayla  implant bölgesinin olduğu bölgeyi fırçalayınız.

Eksik her diş için 1  implant gerekir mi?
Gerekmez.  Eğer eksik diş sayısı  1'den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

İmplant yaptırmak istiyorum, toplam tedavi süresi ne kadardır?
İmplant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde  yapılması bile mümkündür. Ancak  yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

İmplant yaptırmak için ne kadar izin almalıyım?
Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye edilir.  Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, ama tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız.  İşten alacağınız izinin uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

İmplant Dişleri Doğal Görünür mü?
İmplant kemik ve dişeti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge görünümünde uyum sağlanmaktadır.

İmplantların temizliği önemli midir?
Diş implantların bakımı ve temizliğine uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için çok dikkat edilmelidir. İmplantların bakımı kendi dişlerinizin bakımından çok farklı değildir. Ancak bazı implanlar konumları itibariyle ulaşılması zor ve temizlenmesi daha güç alanlar da olabilmektedir. Bunların değişik yöntemlerle temizlenmesi ve diş ipleri kullanılması gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli etken düzenli ağız bakımıdır.

İmplantın Başarısı Neye Bağlıdır?
İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir.

İmplantların ömrü ne kadardır?
Düzgün bir şekilde uygulanan bir implant protezinin ömrü hastanın ağız bakımı alışkanlıkları ve fonksiyonel veya fonksiyon dışı iyi veya kötü alışkanlıkları ile doğrudan ilişkilidir.
Ağız bakımı düzenli bir şekilde yapan bir hastanın implantının ömrü ile dişlerini hiç fırçalamayan veya yetersiz fırçalayan, çok fazla sigara içen, çok fazla asitli içecekler tüketen ve hekiminin uyarılarına dikkat etmeyen bir hastanın implant kullanım süresi tabiiki büyük oranda farklılık göstermektedir. Ağız bakımını düzenli bir şekilde yapan ve dişlerine zarar verecek alışkanlıklarından uzak duran bir hastanın implant ömrü çok daha uzun sürmektedir.
Doğru bir şekilde uygulanan, implantın ömrü tamamen hastanın alışkanlıkları ve diş sağlığına verdiği önemle doğru orantılıdır.

İmplant yaptırmak pahalı mıdır?
İmplant tedavisi diğer tedavi seçenekleri ile karşılaştırıldığı zaman daha pahalı bir tedavidir. Ancak diğer tedavi yöntemlerindeki kullanım süresi ile kıyaslandığı zaman ise implant tedavisi ucuz bir tedavidir.
İmplantın üretim sürecinde kullanılan teknoloji ile birlikte tüm malzemelerin ithal olması maliyetleri yükseltmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar ve düşüşler implant maliyetlerinin değişmesine neden olmaktadır. Fakat yine de düşünüldüğü zaman sağlam dişlerin feda edilmemesi ve kullanımı rahat olan bu dişler için biraz paraya kıymak uzun süreli fayda getirmektedir.
İmplant dişleri ise iyi bir şekilde bakarak, fırçalayarak, ağız bakımını yaparak, ömür boyu kullanmak mümkündür.

 • Lazerle Diş Tedavisi
 • Gülüş Tasarımı
 • Diş Beyazlatma
 • Ortodonti
 • Cerrahi
 • İmplant
 • Protezler
 • Tedavi
 • Kanal Tedavisi
 • Diş eti hastalıkları
 • Çocuk Diş Hekimliği
 • Ağız ve Diş Bakımı
 • Pembe Estetik
 • Diş İmplant
 • Beyazlatmaı
 • Çocuklarda Ortodonti
 • Diş Hekimliği Korkusu
 • Laminalar
 • Ortodonti
 • Diş Fırçalama