Protez

Protez Diş nedir?
Halk arasında kaplama veya takma diş olarak adlandırılan protezler çeşitli nedenlerle  kaybedilmiş dişlerin yerine ya da estetik bozuklukların giderilmesi için, kişinin çiğneme,  konuşma fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir.

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?
Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda  bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bir süre de olsa bu şekilde yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip durumlarda çeşitli protezlerle  kişinin yüzü ile uyumlu, aslına yakın çiğneme ve konuşma işlevini yerine getirebilecek yapay dişler yapılarak hastanın  iyileşmesi amaçlanır.

Protez diş yaptırmadan önce ön bir müdahale gerekecek mi?
Genelde ilk randevuda hastalarla tanışma ve muayene yapılır. Ardından tedavilere geçilir. Protez tedavisi ağızdaki diğer tedaviler bittikten sonra başlanır. Diş eti tedavisi, cerrahi çekimler, dolgular ve kanal tedavileri biter, ağız hazırlanır sonrasında proteze başlanır.

Protez diş yapılmadan önce ağızda cerrahi bir hazırlık yapmak gerekir mi?
Her hastada olmasa da bazı hastalarda protez öncesi cerrahi bir müdahale yapmak gerekli olabilir. Özellikle uzun zaman önce dişlerini kaybetmiş veya ileri yaştaki hastalarda ağızda protezin oturacağı kemik alan olmayabilir. Kimi zamanda kullanılan eski protez ağızda vuruklara ve bir takım doku düzensizliklerine sebep olmuş olabilir. Dolayısıyla bunlar düzeltilmeden sağlıklı bir ölçü alıp, uygun bir protez yapmak mümkün olmayacaktır.

Hiç dişim kalmadı damak mı kullanmam lazım?
Hayır artık damak protezleri tedavide yerini implant üstü protezlere bırakmaktadır.

İyi Planlama yapılmazsa ne olur?
Protez diş tedavisi iyi bir planlama gerektirir. Hekimin bu konuda bilgisi çok önemlidir. Eğer ağız hazırlığı yapmadan planlama yapılır, başlanır ve bitirilirse başarısız olunacaktır. Çünkü protez her zaman sağlam çürüksüz bir diş altyapısı, iyi bir ağız hijyeni ister.

Estetik doğal bir görünüm sağlanabilir mi?
Günümüzde diş hekimliğindeki hızlı ilerlemelerle artık doğal dişe yakın protezler yapılmaktadır. Bunun için doğal dişlerin ışık geçirgenliğine çok yakın içinde altyapısında metal kullanılmayan emress (pres porselenler), zirkonyum, inseram, lamina ( laminate-yaprak porselenler-tırnak porselenler-Da vinci porselenleri vs.. ) porselenleri kullanılarak kaplamalar yapılmaktadır.

Dişlerimi kestirmek istemiyorum. Ne yapmam lazım?
Lamina( lamineyt-laminate ) tekniği denilen bir tedavi uygulanabilir, ancak öncelikle hastaya uygun olup olmadığını anlamak için bir muayene yapılması gereklidir.

Protez Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Protezin olması, ağız hijyeni ve bakımın daha az dikkat edileceği  anlamına gelmez. Aksine diş hekimine düzenli olarak gitmek protezlerin ömrünü artıracak ve ağız sağlığını koruyacaktır.

Protez diş maliyetleri nedir?
Bunlar hekim için daha zahmetli kesim-ölçü-alet teknikleri gerektirir  ve laboratuar maliyetleri , teknisyen sanatı da gerektiğinden doğal olarak pahalıdır. Bunun için bir  ön görüşme yaparak hastaya uygun estetiğe karar verilir ve maliyet hesaplanır.

Protez Çeşitleri Nelerdir?

 • Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)
 • Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)
 • İmplant üstü protezler (sabit veya hareketli)

Sabit Protezler

 • Tek kronlar (tek dişin kaplanması şeklinde)
 • Köprüler (eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanmasıgenelde uygulanan)
 • İmplant üstü protezler (çeneye yerleştirilen vida ve protezler)

Hareketli Protezler

 • Total protezler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır)
 • Parsiyel protezler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır)
 • Hasas tutuculu protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir)

Total ve Parsiyel Protez Nedir?

 • Total, tam protezler (Tam Damak): Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam protezler  yapılabilir.  Son yıllarda total protezler artık dişsiz ağızlar tek şansı olmaktan çıktı. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler artık hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple tercih edilmektedir
 • Parsiyel, bölümlü protezler: Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protez çeşididir (Kısmi Damak, Kısmi Protez).

İmplant Üstü Protezler

 • Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)
 • Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler)

Protez  Diş Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?
Diş protezlerinin bazı sınırları vardır. Kusursuz biçimde hazırlansalar bile gerçek dişlerin yerini tutmazlar. Bunun için takma dişlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

 • Bazen protez, kullananda, ağza sıkıca yapışmış ya da fırlayıp çıkacakmış duygusu uyandırır. Bu durum, günün bazı zamanlarında dokulardaki kan dolaşımının değişiklik göstermesinden kaynaklanır.
 • Protezin takılmasından sonra tükürük salgısında belirgin bir artış olur. Bu olay takma dişe, yani ağza alınan yabancı maddeye karşı tepkinin bir sonucudur. Takma dişe alışıldıkça salgı üretimi de eskiye döner.
 • Dış görünümde bir ölçüde değişikliğin olması kaçınılmazdır. Sözcüklerin söylenmesinde değişiklikler, ağızda bir doluluk hissi ortaya çıkabilir. Bütün bunlar zamanla ortadan kalkar, yeterli uyum sağlanır.
 • Alt protezden çok, üst proteze alışmak iki nedenden dolayı daha kolaydır: 1Üst çene kemiği hareketsizdir ve alt çeneye göre daha geniştir. 2Alt çene kemiği hem sözcüklerin söylenmesinde, hem de çiğneme sırasında sürekli hareket eder. Dil, alt proteze dayanarak oynamasına neden olur.
 • Protezi tutan dokuların değişmesi, büzüşerek küçülmesi protezin zamanla yerine iyi bir biçimde oturmasını engeller. Belirgin değişimler, ilk 7 aylık dönemde gerçekleşir.
 • Öksürme ve hapşırma, protezi yerinden oynatabilir ve dışarı kaymasına neden olabilir. Bu istenmeyen duruma engel olmak için öksürme ve hapşırma sırasında ağzı mendille kapatmak alışkanlığı edinilmelidir.
 • Alt protezin temizliği sırasında, protez kesinlikle avuç içinde tutulmalıdır. Çünkü kaza sonucu elden kayarsa tutmak isterken, protezin sıkıca kavranması kırılmasına neden olabilir.
 • Protezin biçimini bozacağı ya da yapıldığı maddeye zarar verebileceği için temizlik sırasında sıcak sudan kaçınılmalıdır.
 • Rahat bir çiğneme düzenine geçiş, zaman alacaktır. Besinler küçük lokmalara ayrılmalı, sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Protez doğal dişlerle çiğneme olasılığının 3′te 1′ini karşılar. Bu farkı bilerek dikkat etmek ve kötü sonuçlarından kaçınmak için beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekir. Sert ve yapışkan yiyeceklerden, kuru incir gibi sert taneli besinler tüketilmemelidir.
 • Protezin üzerine oturduğu dokuları dinlendirmek çok önemlidir. Gün boyunca, protezin en az 8 saat yerinden çıkartılması gerekir.
 • Yalnızca olası kazaları önlemek için değil, uyurken ağzın alışılmışın dışındaki hareketlerinden dolayı, takma dişleri gece yatarken çıkartma alışkanlığı edinilmelidir.
 • Ağızdan çıkartılan protezin, mikrop öldürücü bir madde içeren suda bekletilmesi önerilir.
 • Protezin yapıldığı reçineli maddenin yüzeyinde küçük girintiler vardır. Bu girintiler, kolayca bakteri plaklarıyla dolar. Protezleri mikrop üreten bir ortam olmaktan çıkartmak için günlük temizlik büyük önem taşır.
 • Sürekli ağrı duyulması durumunda, protezin baskı yaptığı düşünülen yerleri törpülemeye çalışmak ya da zımparalamak, hatalıdır.
 • Protezin temizlenmesi sırasında önlem olarak lavabonun suyla doldurulması önerilir. Suyla doldurulmuş bir kap da aynı işi görür. Böylece, protez düşürülürse bile su kırılma olasılığını ortadan kaldırır.

Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz?
Aşağıdaki problemlere sebep olabilecek, plak, yiyecek artığı, ve tartar oluşumunu engellemek için günlük temizlik önemlidir:

 • Görünüm ve estetik problemler,
 • Ağız kokusu,
 • Protez altındaki dokunun tahriş olması (iritasyonu),
 • Ağızda enfeksiyon.

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?

 • Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
 • Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.
 • Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Yoksa protezin yüzeyi çizilir ve bu yüzeylerde artıklar toplanmaya ve renklenmeye başlar.
 • Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir.
 • Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen göstermelisiniz.
 • Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
 • Protezi temiz tutmak, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmekle sağlanabilir.,

PORSELEN BÖLÜMÜ

Porselen kuron köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?
Muayene yapıldıktan ve tedavinize kara verildikten sonra ilk aşama ağız ve diş yapınızın ölçüsünün alınır. Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için kesilerek küçültülür. Alına n ölçü protez laboratuarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir. Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi de yapıldıktan sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır.

Porselen kaplama kimlere yapılabilir?

 • Herhangi bir nedenden dolayı dişini ya da dişlerini kaybetmiş
 • Kırık, renklenmiş ya da şekli değişmiş dişlere sahip
 • Ortodonti tedavisi görmek istemeyen
 • 18 yaşından büyük hastalara porselen kaplama yapılabilir.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?
Porselen kaplamaların bir ömrü vardır. Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü ağız bakımı yaparak uzatmak mümkün.
Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?
Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü vs denilen diş protezlerini kullanır. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmez. Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçek. Yani protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanıyor. Oysaki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun olur.

Protez bakımları düzenli olarak yapılmazsa hangi sorunlara yol açabilir?
•           Ağız kokusu
•           Diş eti rahatsızlıkları
•           Çürük
•           Protez üzerinde leke
•           Ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılanabilir.

 

LAMINA BÖLÜMÜ

Lamina tekniği nedir?
Bu teknikte dişten bazı durumlarda hiç, bazı durumlarda da cansız olan mine dokusundan 0.3-1 mm arasında preparasyon(kaldırma) işlemi yapılır ve ölçü alınır. Dişlerin sadece ön yüzüne yapıştırma şeklinde uygulanır.

Laminate Kaplama (Laminat Vener) Nedir?
Yaprak porselen de denilen, Laminate estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine iyi bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe fazla zarar vermez Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile tercih edilir.

Laminate Kaplama kimlere yapılabilir?
•           Dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
•           Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
•           Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan
•           Ön bölge dişlerinde renkleşme olan kişilere uygulanabilir.

Laminate’lar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?
Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

KURON KÖPRÜ BÖLÜMÜ

Kuron: Çürük kırık veya başka bir nedenle madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.
Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre bu boşluk implant yada köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabılır.

Metal Destekli Kuron ve Köprüler
Altyapı olarak standart metal "quotni-co" veya değerli metal "quotau" alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Metal destekli porselen kaplamalar
Metal destekli porselen kaplamalar adından da anlaşılabileceği gibi, yapım aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılırlar. Diş dokusuna uygun, gerekli dayanıklılığa sahip Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşım kullanılarak yapılan metal destekli kaplamalarda, metal üzerine yerleştirilen porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıdaki metal, ışığı geçirmediği için mat bir görünüm ve diş eti hizasında da koyu renkte bir hat oluşturur. Metal Desteksiz 

Full Porselen Kuronlar
Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de ışığa verdikleri tepki önemlidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları yüksektir böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.
•           Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına benzer bir estetik oluştururken, iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler kullanılır.
•           Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko,fotoğraf makinası flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi ışığı geçirirler.
•           Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları yüksektir.
•           Alt yapısında metal olmadığı için kuron - diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz.
•           Diş eti çekildiğinde, full porselenler görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
•           Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Metal Desteksiz IPS Köprüler
Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanılıklı değildir.
IPS Porselen dişler, güçlendirilmiş porselen yapısı ve  ışık geçirgenliğinin iyi olmasından dolayı ön dişlerde, tercih edilmektedir.

ZİRKONYUM BÖLÜMÜ
Zirkonyum Diş Kaplaması Nedir?
Zirkonyum materyal ile yüksek dayanıklılığa  sahip, estetik diş hekimliği kaplamaları yapılabilmektedir. Başlangıçta tek kron ve üç üyeli köprüler ile sınırlı olan zirkonya bugün geliştirilmiş yüksek dayanımlı 14 üyeli tek parça zirkonyum porselen kaplamalar yapılabilmektedir.  Zirkonyum restorasyonlar özel olarak geliştirilmiş bilgisayarlı freze sistemi kullanılarak  yapılmaktadır.
Zirkonyum Porselenlerin en önemli özelliği doğal dişlere çok benzer estetik özelliklere sahip olmalarıdır. Zirkonyum Porselen diş kaplaması doğal dişler gibi ışığı geçirebilirler ve bu da doğal diş görünümü verir.
Ayrıca Zirkonyum porselenlerin farkı, diş dokuları ve diş eti ile olan uyumudur. Zirkonyum diş kaplamaları ile ,porselen metal destekli porselenler arasındaki bu farklar nedeni ile zirkonyum porselenlerin tercih edilmektedir.
Sağlığı ve güzel görünümü bir arada isteyen hastaların tercihi olan metal desteksiz zirkonyum porselenler uzun ömürlü olabilir.
Daha önce tıbbın diğer alanlarında kullanılan zirkonyumun diş hekimliğinde porselen metalinin yerine uygulanması ile yeni bir uygulama başlamış oldu. Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi ve allerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın görünüm ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamaktadır.
Son yıllarda 'zirkonyum' gibi geliştirilmiş prefabrike seramik yapıların restoratif diş hekimliğinde kullanmaya başlamasıyla, zirkonyum diş; yüksek dayanıklılık, iyi görünüm, diş etine zarar vermemesi olumlu  sonuçlarındandır.

Zirkonyum Dişlerde Dayanıklılık
Zirkonyum Porselen Diş kaplamalarının diş hekimliğinde tercih edilmesinin nedeni; İyi görünümlü  olmalarının yanı sıra, basınçlara ve kırılmalara karşı sağlam olmalarıdır. Özellikle ağızda kullanılan porselenlerde aranılan özellik çiğneme ve ısırma kuvvetlerine karşı dayanıklı olma özelliğidir.
Zirkonyum porselen dişler doku dostudur.Bu da bize yapılan porseleninin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığını sağlamaktadır.
Zirkonyum porselen dişler kırılma dirençleri yeterli ve dayanıklı porselenlerdir. Yapılan ölçüm ve testler kullanıcı gruplerı ve birçok süreç sonucunda dayanıklılığını ispatlamışlardır.
Zirkonyum maddesi sert bir yapı olduğundan ağızda rahatlıkla uygulanabilir. Arka dişlerde kullanımı dayanıklılık ve estetik açıdan iyi sonuçlar vermektedir.

Sıcak-soğuk hassasiyeti gelişir mi?
Sıcak-soğuk hassasiyeti gelişmez. Çünkü Zirkonyum oksitin ısı yalıtıcı özelliği vardır.

Alerji yapar mı?
Zirkonyum Oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.

Dişetlerinde çekilme olur mu?
Yapılan araştırmalarda diş etleri ile uyum gösterdiği tespit edilmiştir. Yaşla birlikte doğal olarak gelişen dişeti çekilmesini durduramaz.

Zirkonyum Dişlerin Hijenik Yapısı
Zirkonyum porselen dişler kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Zirkonyum porselen dişler ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan bir materyaldir.
Zirkonyum porselen dişler  ağız içi plaklarının dişlerin yüzeyinde az tutunmasını neden olduğundan ve dişeti birleşiminin başarılı olmasından dolayı, fazla ağız içi hijyen sağlamaktadır.

Zirkonyum destekli porselen kaplamaların avantajları nelerdir?

 • Doğal dişlerden ayırt edilmesi güçtür. Işık geçirgenlikleri vardır. Metal destekli porselenlerde özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz. İyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bir matlık ve yapaylık vardır. Zirkonyum dişler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına benzer görünüm oluşturur.
 • Anti-alerjik materyallerdir.
 • Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum alt yapılı porselenlerde görülmez. Estetik bir görünüm sağlanır.
 • Isı yalıtıcı özellikleri iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
 • Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 megapaskal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de rahatlıkla kullanılırlar.
 • Zirkonyum metal destekli protezlere göre hafiftir.Ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar.
 • Metal destekli porselenler kuron –köprü(kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları yüksektir.
 • Daha önce yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle dişetinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum (kaplamaların) kuronların uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, doğal bir görüntü elde edilir.
 • Diş eti çekildiğinde, zirkonyum estetik görünümlerini korurlarken,
 • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
 • Ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
 • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski zirkonyum alt yapılı porselenler yoktur.
 • Zirkonyum kaplama yüzeyleri plak yapışmasını sağlar ve böylece ağız hijyenine katkıda bulunur.
 • Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişme
 • Vücudumuzla iyi uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Diş etiyle uyumu iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Zirkonyum Fiyatları
Zirkonyum porselen fiyatları ise yapılan işin estetiği yani teknisyenin ve diş hekiminin sanatı, kullanılan porselenin kalitesi ve ölçü ile başlayan süreçte maliyet oluşturan malzemelerin eklenmesi ile normal porselenlerin yaklaşık 2–3 misli bir hasta maliyeti vardır.

 • Lazerle Diş Tedavisi
 • Gülüş Tasarımı
 • Diş Beyazlatma
 • Ortodonti
 • Cerrahi
 • İmplant
 • Protezler
 • Tedavi
 • Kanal Tedavisi
 • Diş eti hastalıkları
 • Çocuk Diş Hekimliği
 • Ağız ve Diş Bakımı
 • Pembe Estetik
 • Diş İmplant
 • Beyazlatmaı
 • Çocuklarda Ortodonti
 • Diş Hekimliği Korkusu
 • Laminalar
 • Ortodonti
 • Diş Fırçalama